İlçemizin Sosyal Durumu

Gençler birliği adı altında ilk olarak 1932 yılında kurulan Ergani Gençlik Spor Kulübü ilk zamanlar Türk Dil Kurumuna mahalli öz türkçe bulup göndermişlerdir. Ergani geniş ve zengin bir kütüphaneye sahiptir. Ergani folklor ve sosyal faaliyetler bakımından ilerlemiş ilçeler arasındadır. 
 
Üretime halen devam etmekte olan Çimento ve Un Fabrikası ile ekonomik açıdan sanayi hamlesi içine girmiştir.
 
Gün geçtikçe nüfusu hızla artan Ergani’de halkın büyük bir kısmı ticaretle uğraşmaktadır. Köylerimiz de Modern tarım tekniğine uygun olarak tarım yapılmaktadır. Hayırsever vatandaşlarımız tarafından camiler de yapılmıştır. Sağlık ve eğitim hizmetleri köylerimize kadar ulaştırılmış durumdadır.
 
Yeni yasayla beraber köyler mahalle olarak değerlendirilmekte olup, Ergani ilçesine bağlı 101 adet mahalle bulunmaktadır. Bu bağlamda tarım ve hayvancılık ile uğraşan kırsal yerleşim alanlarımız iki kısma ayırıyoruz;
 
1-Dağlık Yerleşim Alanları :Bu yerlerde yaşayan insanlarımızın geçim kaynağı kendi bahçelerinde yetiştirdikleri meyve ve sebzedir. Ayrıca bağdan elde ettikleri üzümleri satmakta ve bağ bozumunda kendi imkânları ile yaptıkları pekmez, pestil, sucuk, kesme ve kuru üzümdür. Bazı aileler de arıcılık yapmakta, bazıları da yılbaşında satmak amacıyla hindi ve tavuk beslemektedir.
 
2-Ova Yerleşim Alanları : Bu yerlerde yaşayan insanlar geçimini hayvancılık ve tahıldan karşılamaktadırlar. Bu köylerdeki hayvanların bir kısmı süt ineği, büyük bir bölümü ise besi danası ve koyundur, Özellikle Şanlıurfa’ya (Siverek’e) yakın köylerimizde ekilecek arazi olmadığı için buralarda daha çok hayvancılık yapılmaktadır.
 
Ova yerleşim alanlarımızda son zamanlarda kendi imkânlarıyla açtıkları büyük kuyular ve DSİ' nin kısmi sulama kanalları sayesinde sulu tarıma geçmiştir. Buralarda özellikle; Pamuk, Domates ve Biber yetiştirilmektedir.
 

 

Ergani

güncel haber
dövüş oyunları
çin takvimi